Jesteś Liderem? W pierwszej kolejności zarządź sobą.

Opublikowane: 2018-07-05 17:13:25
Kategorie: Coaching Rss feed

Zapraszam do cyklu artykułów dla liderów "O zarządzaniu sobą".   

Zapewne nieraz przed startem samolotu słyszałeś tę instrukcję: Jeśli ciśnienie w kabinie gwałtownie spadnie, maski tlenowe wypadną automatycznie. Pasażerowie podróżujący z dziećmi zakładają maskę najpierw sobie, a następnie dziecku" . Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie znaczenie ma ta kolejność? Otóż ta sekwencja jest kluczowa! Objawy niedotlenienia szybko zniekształcają pole widzenia, obniżają precyzję działania, w skrajnych sytuacjach prowadzą do utraty przytomności. Może okazać się, że bez założonej maski nie jesteś w stanie pomóc komukolwiek…

Jesteś menedżerem, team-liderem, szefem. Zarządzasz innymi? Zobacz, jak zarządzić sobą, aby skutecznie kierować zespołem, dowozić cele, mieć energię do skutecznego działanie i automotywację do podejmowania kolejnych wyzwań.  To nie jest "gadka motywacyjna", bardziej "last call" do tego, aby 1) przyjrzeć się własnemu stylowi zarządzania, 2) zmienić przyzwyczajenia, które obniżają Twoją skuteczność i 3) zbudować listę nowych, zdrowych nawyków. 

Każdego dnia widzisz, że rzeczywistość wokół Ciebie staje się coraz bardziej złożona. To, co dotychczas działało przestaje być skuteczne. Stare nawyki coraz częściej sprowadzają na manowce, a nowe nie są systemetyczne. Możesz mieć poczucie, że tracisz grunt pod nogami i .. poczucie pewności siebie.

Photo by Razvan Chisu on Unsplash

Jest przynajmniej kilka kluczowych zmian, które powodują, że dotychczasowe metody zarzadzania przestają działać. W cyklu artykułów dla liderów "O zarządzaniu sobą" - zgodnie z zasadą, że zmianę najlepiej zacząć od siebie - pomożemy Ci przyjrzeć się tym obszarom i znaleźć odpowiedzi ważne dla Ciebie. 

Po pierwsze: Już nie tylko zmienność, ale cała VUCA

Całkiem niedawno pogodziłeś się z brakiem stałości i opanowałeś zarządzanie permanentną zmianą. Teraz dodatkowo musisz zaakceptować podejmowanie wyzwań w środowisku nie tylko zmiennym, ale także niejednoznacznym, niepewnym i złożonym (VUCA). Chaos, tempo, brak reguł i ... wyjątki od wyjątków utrudniają wnioskowanie o przyszłości.

Jak więc podejmować trafne decyzje? Na czym się oprzeć?

Po drugie: Relacje zamiast transakcji

Wiesz już, że transakcyjne modele współpracy zostają wyparte przez czasochłonne modele oparte na budowaniu relacji. Szybkie wyniki konkurują z długofalowym wysiłkiem... Zastanawiasz się czy zjeść piankę, czy poczekać i mieć dwie?

Jak odraczać sukces? Jak budować zaufanie w rzeczywistości, w której  wszystko, nieważne jak małe, może mieć znaczenie dla decyzji biznesowych?  

Po trzecie: Pochwała różnorodność zamiast hierarchii  

Skoro mowa o relacjach, ludzie wokół Ciebie są ważniejsi niż kiedykolwiek. Są różnorodni, pokoleniowo i kompetencyjnie, i stanowią najcenniejszy zasób. Jak nigdy potrzebujesz informacji zwrotnych w sposób ciągły, ludzi, którzy są mocni a Ty jesteś w pełni świadomy ich talentów i korzystasz z nich w sposób świadomy. Jeżeli wciąż stoisz na drabinie i patrzysz na swój zespół z jakiejś oddalonej (wyższej) perspektywy, to jest czas dla budowania przestrzeni partnerskiej.

Jak zejść do ludzi? Jak zamienić monolog na dialog? Jak więcej słuchać, a mniej mówić? Jak budować partnerstwo? Jak wziąć odpowiedzialność za relacje?

Po czwarte: zarządzanie energią w sposób ciągły

Koncept work-life balance odchodzi do lamusa. Przede wszystkim dlatego, że coraz trudniej postawić granicę pomiędzy różnymi obszarami życia. Po drugie, utrzymywanie równowagi jest procesem, i jak każdy proces wymaga praktyki.  O Twoją energię każdego dnia walczy wiele spraw – od budowania satysfakcjonującego związku, przez wychowanie dzieci, po chęć odniesienia sukcesu zawodowego.

Jak więc alokować swoje zasoby? Co jest tak naprawdę ważne? Jak zmierzysz swoje życie?

Sporo pytań? To dopiero rozgrzewka. Zapraszamy po więcej. 

Soon. 

Zapraszamy do kontaktu: danuta.roclawska@mscoaching.pl 

Title photo: Ricardo Unandale on Unsplash

Podziel się:

Komentarze