Jesteś Liderem? Część 2. Zadbaj o poczucie sensu

Opublikowane: 2018-07-08 08:47:51
Kategorie: Coaching Rss feed

Zapraszam do cyklu artykułów dla liderów "O zarządzaniu sobą". 

 

Jak zadbać o poczucie sensu?

W części 2. porozmawiajmy o poczuciu sensu. Przypomnij sobie, ile razy porzucałeś swoje działanie tylko dlatego, że nie wydawało ci się celowe?

Poczucie sensu to silny motywator dla wszystkich naszych działań! Sens uzasadnia trud i czyni doświadczenie warte przeżycia. Idzie w parze z poczuciem szczęścia i spełnieniem. Poczucie sensu jak jest papierek lakmusowy dla podejmowanych działań. 

Praca zawodowa, w której najprawdopodobniej szukasz poczucia sensu to tylko jeden z aspektów Twojego życia. Sprawdźmy, co jeszcze walczy o Twoją energię:

- Spełnienie się w różnych rolach społecznych (najważniejsze są role męża/żony, ojca/matki, w dalszej kolejności syna/córki, brata, siostry, przyjaciela..)

- Odniesienie sukcesu zawodowego, rozwój kariery zawodowej

- Budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi

- Sukcesy wychowawcze w odniesieniu do własnych dzieci.

Trzeba przyznać że poczucie sukcesu i smak zwycięstwa jest nagradzający. W niektórych z tych obszarów duże efekty mogą przynieść już krótkotrwałe, jednorazowe wysiłki (np. szybki awans). W innych zaś potrzebny są długofalowy  wysiłek i inwestycja (tak jest w przypadku wychowania dzieci). Pokusa, aby skanalizować swoją energię  w to, co przyniesie szybki zysk jest dość duża. Tymczasem to umiejętność odraczania natychmiastowej gratyfikacji jest cechą ludzi sukcesu….Słynny już „Test pianki” (Marshmallow Test) udowodnił, że dzieci które potrafiły powstrzymać się od zjedzenia kuszącej pianki  w życiu dorosłym odnosiły wymierne sukcesy, lepiej radziły sobie ze stresem i budowały satysfakcjonujące trwałe relacje.

Codziennie wiele spraw walczyo  Twoją energię. Aby dobrze alokować swoje zasoby musisz znać swój cel życiowy.

Niedawno przeprowadzono badanie wśród członków tak zwanego „Pokolenia Milenium”, pytając, jakie są ich najważniejsze cele życiowe. Ponad 80 procent odpowiedziało, że priorytetem są dla nich pieniądze. 50 procent z nich uznało również, że kolejnym ważnym celem jest sława.

 

Czy też ulegasz wrażeniu, że to właśnie ten rodzaju sukcesu sprawi, że będziesz miał szczęśliwe życie?

Całkiem możliwe, że już niedługo dokonasz pierwszego (lub kolejnego) przeglądu swojego życia. Co ciekawe, jeżeli jesteś mężczyzną głównym kryterium bilansu może być sukces zawodowy, a raczej porównanie Twoich oczekiwań i wyobrażeń w tym obszarze  ze stanem rzeczywistym. Oczywiście, rozczarowanie jest tym większe, im większa rozbieżność. W przypadku kobiet przegląd sukcesów życiowych opiera się w dużej mierze na sukcesach związanych z dziećmi. (Inną rzeczą, która różni mężczyzn i kobiety w tzw. bilansach to reakcja na rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a pożądanym - kobiety mają skłonności depresyjne, a mężczyźni bardziej idą w stronę używek i uzależnień).

Pomyśl, kim chcesz być u schyłku swego życia? Z czego chcesz być dumny? Co chcesz po sobie zostawić? Nawet jeżeli perspektywa wydaje Ci się tak odległa, że aż dziwaczna warto zadać sobie te pytania.

Photo by Redd Angelo on Unsplash

Co czyni nas szczęśliwymi?

Wyniki badań trwających aż 75 lat i badających życie blisko 800 mężczyzn (The Harvard Study of Adult Development) to jedna z najbardziej wytrwałych prób szukania odpowiedzi na pytanie, co daje nam poczucie sensu w życiu. Najprostszy przekaz jaki wyłania się z tych 75 lat badań to: dobre relacje z ludźmi sprawiają, ze jesteśmy zdrowi i szczęśliwi. Ci, którzy zwrócili się w stronę związków, rodziny, przyjaciół czy wspólnot zaszli najdalej.

Konkluzja sprowadza się do trzech ważnych prawd:

1) kontakt z innymi jest bardzo pożyteczny, a samotność zabija.

2) liczy się nie tylko liczba twoich znajomych czy wierność w związku, ale przede wszystkim jakość bliskich relacji z innymi. 

3) udane związki nie chronią tylko naszych ciał, ale też umysły (np. poprawiają procesy pamięci). 

 

Wróćmy więc na koniec do pytania:

Gdybyś miał teraz zainwestować w najlepszą wersję siebie w przyszłości, w co włożyłbyś dziś swój czas i energię? 

Z tym pytaniem zostawiam Was do następnego razu. W kolejnej cześci podejmiemy temat tożsamości lidera. 

Jesteś zainteresowany rozwojem umiejętności liderskich? Szukasz wartościowego warsztatu dla  menedżerów?

Zapraszam do kontaktu danuta.roclawska@mscoaching.pl

Title Photo by rawpixel on Unsplash

Podziel się:

Komentarze