Jesteś Liderem? Część 3. Poznaj dobrze samego siebie!

Opublikowane: 2018-07-15 22:15:54
Kategorie: Coaching Rss feed

„Świadomość jest jak wiatr, o którym można powiedzieć, iż wieje, ale nie ma sensu pytać, gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje”. Tak znakomicie o naturze świadomości i jej złożoności mógł pisać tylko Stanisława Lem („Duch z maszyny”). Poznanie samego siebie, zwiększanie samoświadomości to klucz do rozumienia siebie i budowania satysfakcjonujących relacji ze światem. Dziś, w ramach cyklu dla liderów "O zarządzaniu sobą"zapraszam Cię do przyjrzenia się samemu sobie, swoim mocnym stronom, stylowi działania i wartościom

Mocne strony

Zacznijmy od mocnych stron, bo to one stanowią Twój największy zasób. Decydują o tym, jak daleko zajdziesz, czy pokonasz kryzys, w jaki sposób poradzisz sobie z wyzwaniem. Praca na mocnych stronach dotyczy także sposobu zarządzania zespołem. Jest jedna zasada: abyś mógł dostrzegać potencjał innych ludzi najpierw musisz oswoić swój własny.

Po pierwsze: zidentyfikuj

Praca na potencjale jest zarówno energetyczna, jak i trudna. O ile stosunkowo łatwo umiemy stworzyć listę naszych słabości i braków, o tyle w przypadku mocnych stron zatrzymujemy się już przy pierwszej silnej cesze naszego charakteru. Tymczasem poprawianie błędów prowadzi do jedynie do popraw­no­ści, zaś kon­cen­tracja na moc­nych stronach pomaga osiągnąć mistrzostwo.

Weź kartkę i długopis. Zrób listę swoich mocnych stron. Nie poprzestawaj na pierwszych dziesięciu cechach. Przypomnij sobie, co konkretnie pomaga Ci w przezwyciężaniu trudności? Dzięki czemu sobie radzisz w zmianie? Na czym możesz się oprzeć?

Lista ma być długa i wyczerpująca. O tak. 

Photo by Adam Jang on Unsplash

W kolejnym kroku zachęcam Cię do zebrania opinii innych osób (kolegów z pracy, partnera, rodziny, przyjaciół). Ważne jest, aby wybrać osoby, do których masz zaufanie, których opinia jest dla Ciebie ważna. Zastanów się, od kogo chciałbyś otrzymać tego typu informację zwrotną. Następnie napisz mail z krótką prośbą o podzielenie się z Tobą opinią na temat Twoich mocnych stron. Zwykle wystarczy około 1-2 tygodni, aby otrzymać wszystkie opinie. Można z nich stworzyć osobisty raport mocnych stron z niezwykłymi cechami charakteru oraz przykładami konkretnych, cenionych przez innych zachowań i sukcesów. Tego rodzaju lista może Cię zaskoczyć. Zawsze jednak – podkreślam: zawsze – stanowi niezwykłe przeżycie, które wzmacnia, buduje i daje moc oraz wewnętrzną energię.

Po drugie: wzmacniaj

Mocne strony to właśnie ten potencjał, który powinieneś rozwijać i wzmacniać. Spójrz na ludzi ze swojego team’u przez pryzmat talentów, jakie mają. Dostrzeż je, następnie zadbaj o nie. Dostosuj zadania do możliwości i potencjału ludzi, a przekonasz się jak przyjemna i efektywna może być praca. Pamiętaj: powinniśmy robić w życiu to, co wychodzi nam najlepiej!

Po trzecie: znajdź ograniczenia

Oczywiście, zasadne jest znać swoje własne ograniczenia. Ustal z czego wynika Twój brak wiedzy lub inne bariery w pewnych dziedzinach. Upewnij się, że nie jest to wynik arogancji. Zdarza się, że podchodzimy do pewnych, odleglejszych nam tematów dość pogardliwie. Jeżeli nade wszystko ufamy inteligencji to możemy pomniejszyć wagę inteligencji emocjonalnej.  Pokora wobec rzeczy, których nie rozumiemy może uchronić przed autodestrukcją.


Pracując nad ograniczeniami warto przyjrzeć się swoim nawykom. Czy moje nawyki i przyzwyczajenia pomagają mi być efektywnym? Czy wspierają to, na czym mi zależy, czy przeciwnie? Praca nad zmianą nawyków jest żmudna i wymaga mobilizacji. Ale warto podjąć ten wysiłek.  Nawet małe kroki przynoszą duże efekty. 

Styl – działania, pracy i uczenia się

Mówiąc o liderze często mówimy o jego stylu zarządzania. Składa się na niego zarówno styl komunikacji, uczenia się, działania w sytuacjach trudnych, jak i radzenia sobie ze stresem.  Styl określa sposób, w jaki pewne czynności czy działania przebiegają i kształtuje się pod wpływem oddziaływań zewnętrznych oraz naszej interakcji z otoczeniem. Raczej nie przypisuje się stylowi podstaw biologicznych. A to dobra wiadomość – oznacza, że możemy świadomie pracować na sposobem, w jakim sposób się komunikujemy, rozwiązujemy problemy i korzystamy z naszej wiedzy.

Przypomnij sobie jak ostatnio uczyłeś się czegoś nowego? Jak działasz w czasie uczenia się czegoś nowego? Wierzysz swojej intuicji? Obserwujesz? Stawiasz na logikę i analizę? A może po prostu jesteś aktywny i doświadczasz?

 Ważne jest też rozpoznanie własnego stylu komunikacji. Jak jest Twoja ekspresja? Czy komunikując się z innymi wyrażasz swoje emocje czy wręcz przeciwnie – kontrolujesz je? Więcej pytasz czy więcej stwierdzasz? Jeżeli to drugie to przyjrzyj się swojej potrzebie dominacji.

Zwróć uwagę na swoje własne preferencje odbierania bodźców z otoczenia. Do jakiej grupy zaliczysz siebie – słuchowców czy wzrokowców? Ta kategoria mocno określa sposób, w jaki organizujemy się poznawczo. Rzadko jesteśmy dobrzy w jednym i drugim. Jeżeli jesteś wzrokowcem zadbaj o wizualne wsparcie – notatki, prezentacje itp. Jeżeli jesteś słuchowcem korzystaj ze swojej swobody podczas wystąpień publicznych i umiejętności odpowiadania na pytania.

Wartości

Jeżeli Twoje cele, wizje i planowane działania stoją w sprzeczności z tym, co naprawdę dla Ciebie ważne Twoje zaangażowanie będzie płytkie, a podjęta aktywność okupiona dużym kosztem osobistym.

Wartości są kluczowe. Identyfikacja wartości opiera się w dużym stopniu na odczuwaniu tego, co ma dla nas znaczenie, co stanowi istotę działania i nadaje mu sens. Wartości integrują umysł i serce i odzwierciedlają się w postawie i działaniu. Warto poświęcić czas na refleksję co tak naprawdę jest ważne? Dlaczego właśnie to jest dla mnie ważne?

 

Photo by Ashley Batz on Unsplash

Wybierz z listy wartości 10, które uznajesz za ważne dla Ciebie. Przy każdej wartości zdefiniuj co tak naprawdę oznacza ona dla Ciebie(np. szacunek to szacunek nie tylko do drugiego człowieka, ale także do każdej żyjącej istoty). Następnie zawęź swoją listę tylko do pięciu wartości, tych absolutnie kluczowych, których broniłbyś do końca. Trudne, ale jak przejdziesz przez ten etap będziesz miał jasno ustalone obszary silnej autoidentyfikacji.  Następnie ułóż pięć wartości zgodnie z Twoimi priorytetami, tworząc hierarchię – od najważniejszej do tej najmniej ważnej.

Gratuluję. Właśnie przeszedłeś przez najważniejsze zadanie w tej części.

Wiatr wieje i możesz wziąć głęboki oddech.

A ja już za tydzień zapraszam na kolejną cześć w cyklu dla liderów - "O zarządzaniu sobą". 

Zapraszam też do kontaktu w temacie działań rozwojowych dla liderów.

danuta.roclawska@mscoaching.pl

Podziel się:

Komentarze