Jak osiągnąć stan wyciszenia umysłu - czyli parę słów o grupach medytacyjnych.

Opublikowane: 2018-01-11 17:49:34
Kategorie: Coaching Rss feed , Z życia wzięte Rss feed

Samodzielna nauka medytacja 

Dziś mam kilka kolejnych wskazówek dla szukających praktyk medytacyjnych. Być może - tak jak ja – próbowaliście medytować sami. Samodzielna nauka medytacji, z różnych powodów, może okazać się nieco zniechęcająca. Często po prostu nie wiemy: jak to robić, jak poradzić sobie z nawracającymi w trakcie medytacji myślami, w jakim rytmie oddychać, na co skierować energię. Przechodziłam przez wszystkie te dylematy, a swoje refleksje wraz z praktycznymi wskazówkami dla początkujących opisałam tutaj:

http://zmianywzyciu.pl/artykul/medytacja-wskazowki-dla-sceptycznych-poczatkujacych-i-niezdecydowanych-711

Jeżeli pierwsze samodzielne próby są dla was frustrujące albo brak wam samozaparcia do systematycznej praktyki możecie spróbować medytacji w grupie medytacyjnej.

Jest tu kilka możliwości, nieco różnorodnych, choć wciąż sednem jest nauka i praktyka medytacji. Wspólna medytacja to źródło niesamowitej energii. Jak zawsze dobrze jest znaleźć sposób najlepszy dla siebie i sobie najbliższy. No to do dzieła!

Medytacja buddyjska

Sięgając do korzeni, można spróbować medytacji wschodniej w ośrodku buddyjskim.  W Polsce popularne są ośrodki medytacji Diamentowej Drogi (adresy znajdziecie m.in tutaj ➡️http://www.buddyzm.pl/pl/ośrodki). Szkoła Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego. Medytacja w buddyzmie oznacza „wolne od wysiłku spoczywanie w tym co się wydarza”. Stan ten można osiągnąć dzięki uspokojeniu i skupieniu umysłu, przez jednoczesne rozwinięcie współczucia wraz z mądrością. "Za najskuteczniejsze ze sposobów uznaje się nieustanne utożsamianie się z własną naturą Buddy i ciągłe utrzymywanie doskonałego stanu umysłu" (ze strony ośrodka). W Gdańsku ośrodek buddyjski znajduje się na Żabiance, medytacje odbywają się 3 razy w tygodniu, w niedzielę, wtorek i piątek o godzinie 19:30. 

Medytacja chrześcijańska

Jeżeli bliżej jest wam do kultury chrześcijańskiej poszukajcie medytacji w kościele. Może to was zaskoczy, ale praktyki takie często prowadzone są przez zakonników (Dominikanów, Benedyktynów, Franciszkanów).  Medytacja chrześcijańska, często jest nazywana cichą modlitwą, w której grupa uczy się – w głębokim i skupionym milczeniu – odkrywać obecność Boga. W Gdańsku można dołączyć do grupy medytacyjnej w kościele Św. Mikołaja (w każdą środę o 20:00 w prezbiterium lub w kościele Św. Jana, przed mszą świętą o godz. 12:00). Można także zgłębić reguły takiej praktyki w Chrześcijańskim Ośrodku Medytacji w Lubiniu lub w Klasztorze w Tyńcu.

Przed pierwszą medytacją, zarówno w ośrodku buddyjskim czy prezbiterium kościelnym warto być pół godziny wcześniej. Zawsze jest tam osoba, która wprowadzi do praktyki, opowie o istocie praktyki, zarówno o stronie technicznej, jak i samej nauce towarzyszącej medytacji. W kościele, podobnie jak w ośrodkach buddyjskich medytuje się w pozycji siedzącej, na macie. 

Trening Mindfulness

Trzecią propozycją nauki medytacji w grupie są zoorganizowane kursy mindfulness. Z pewnością w każdym większym mieście znajdziecie specjalne kursy  z programem treningu medytacji i  wyciszenia. Jest to trening oparty na technikach uważności (mindfulness), uczy nas dodatkowo metod skutecznego radzenia sobie ze stresem w życiu, technik obniżających ogólne napięcie psychofizyczne organizmu. W efekcie znacznie podnosi jakość życia, zwiększa poziom pozytywnych emocji poprzez rozwój odpowiednich sieci neuronalnych w naszym mózgu.

 

Korzyści wynikające z medytacji, niezależnie od szkoły, nurtu czy towarzyszącej jej nauki są bezcenne. Powtórzę trzy najważniejsze dla mnie :

- poprawa koncentracji poprzez trening skupiania się; stan wyciszenia umysłu;

- wzmacnianie uważności przez dostrzeganie rzeczy wokół, bez konieczności ich oceny; 

- poszerzanie empatycznej świadomości i bardziej świadome podejście do emocji w stosunku do siebie i innych.

Zakończę tak, jak można kończyć medytację:  

„Niech to, co robię w kierunku większego spokoju, w kierunku dobroci, w kierunku zrozumienia samego siebie, przyniesie korzyść wszystkim na całym świecie”. 

 Życzę wam wytrwałości i powodzenia w waszym medytowaniu <3

Zdjęcie główne - Pinterest, zapisano z mindbodygreen. 

 

Podziel się:

Komentarze