Dziś Światowy Dzień Powolności, więc celebrujmy!

Opublikowane: 2019-02-24 21:21:29
Kategorie: Coaching Rss feed

Slow movement

Tendencje do zwalniania, obniżania tempa widzimy w różnych obszarach życia. Idea "slow" ma dużo wspólnego z delektowaniem się, uważnością, koncentracją na drugim człowieku, byciem tu i teraz. Bycie "slow" to robienie różnych rzeczy świadomie i po prostu wolniej. SLOW jest zatem zaprzeczeniem szybkich rozwiązań, pogoni i wszystkiego, co instant.

Odcienie slow

Idea slow life opanowuje coraz więcej obszarów naszego życia. Mamy więc:

slow food (świadome gotowanie zamiast wysoce przetworzonej żywności i barów szybkiej obsługi),

slow travel (delektowanie się podróżą, bycie zamiast "zalicznia" zabytków z listy),

slow parenting (towarzyszenia dziecku w rozwoju zamiast wywierania na nim presji),

slow fashion (rozsądne, niekompulsywne zakupy, zamiast rozszalałego konsumpcjonizmu).

Wygląda na to, że uczymy się nowo jeść, podróżować, odkrywać wartości płynące z nieśpiesznych relacji z innymi. Tymczasem w pracy wektor jest wciąż przeciwny - pracujemy za dużo i za szybko!

slow

Photo by Monika Kozub on Unsplash

A co ze slow work?

W pracy raczej nie ma slow,  jest za to za szybko i za dużo. "Pracujemy zdecydowanie za dużo: na 16 mln aktywnych zawodowo Polaków 72% pracuje ponad 40 godzin tygodniowo. Wiele osób nie chce nawet myśleć o emeryturze. Jednocześnie bierzemy rekordowo długie w skali europejskiej L4. Aż 10 % zwolnień lekarskich dotyczy dolegliwości związanych z układem nerwowym. Nie sposób policzyć, ile chorób wynika z przepracowania, a bezpośrednio nie łączy się ich z nadmiarem obowiązków. Oznacza to, że jesteśmy przemęczeni i wypaleni. Prawie połowa Polaków deklaruje, że niechętnie wstaje rano do pracy..". Te niepokojące dane podaję za Rzeczpospolitą (rp.pl/styl).

 

Pracując jako coach często widzę efekty przepracowania i zaburzonej równowagi work-life. Powrót do równowagi ma wówczas dużo ze „slow”, często moi klienci na nowo uczą się koncentrować i obdarzać swoje codzienne życie świadomą (nie mechaniczną) uwagą. Problem ze "slow" w firmach polega na tym, że .. się źle kojarzy. Menedżerowie oczyma wyobraźni od razu widzą ślimaka i .. spadki w kluczowych wskaźnikach efektywności.  Tymczasem spowolnienie w pracy nie ma nic wspólnego ze snuciem się po korytarzach, przesiadywniem w firmowej w kuchni i nierealizowaniem celów. Slow w pracy z pewnością rzuca wyzwanie wielozadaniowości, szybkim "fixom", załatwianiu ważnych spraw w biegu pomiędzy spotkaniami, rozmowom przez telefon prowadzonym w trakcie innych spotkań i jednoczesnym robieniu kalkulacji w excellu. Slow movement w organizacjach jest z pewnością ideą prozdrowotną i bezsprzecznie podnosi jakość życia. Warto pamiętać o tym, że sprzyja efektywności pracy, podnosi zaangażowanie, zwiększa koncetrację na jakości i kliencie, a także poprawia relacje międzyludzkie. 

 

Zapraszam do współpracy w zakresie coachingu biznesowego 

Danuta Rocławska

danuta.roclawska@mscoaching.pl

Tiltle Photo by Nick Abrams on Unsplash

Podziel się:

Komentarze